Menu

Mikrogranty

To ogólnomiejski program wsparcia oddolnych inicjatyw lokalnych, w ramach którego mieszkańcy i mieszkanki miasta mogą realizować swoje pomysły na społeczne działania we Wrocławiu. W ramach Mikrograntów organizujemy trzy nabory w roku – propozycje działań można zgłaszać w lutym, maju i we wrześniu.

Program powstał w 2014 roku z okazji przygotowań do obchodów tytułu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. W obecnej formule funkcjonuje od 2018 roku z połączenia mikroGRANTÓW ESK Wrocław 2016 oraz działających w 2017 roku Wrocławskiego Funduszu Małych Inicjatyw i Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego Wrocławia prowadzonych przez Fundację Umbrella. Do końca 2021 roku ścieżką dla osób fizycznych i grup nieformalnych opiekowała się Strefa Kultury Wrocław, od lutego 2022 roku pieczę nad całością programu i powyższą ścieżką sprawuje Wrocławski Instytut Kultury.

Mikrogranty są podzielone na trzy ścieżki. Na tej stronie znajdziecie informacje o prowadzonej przez nas ścieżce dla osób fizycznych i grup nieformalnych. Jeśli szukacie informacji o pozostałej dwójce, to szukajcie ich tu: Mikrogranty NGO i Mikrogranty młodzieżowe.

Celem programu jest umożliwienie zdobycia i rozwoju umiejętności niezbędnych do skutecznego wpływu na swoje miasto, prowadzenia oddolnych inicjatyw z lokalną społecznością, a także zachęcenie do kreatywnej dyskusji i wymiany poglądów z akcentowaniem społecznej różnorodności.

Kto i jaki pomysł może zgłosić do Mikrograntów?

Do programu przyjmujemy bardzo różnorodne propozycje inicjatyw, z zakresu animacji, rekreacji, aktywizacji społecznej, edukacji, związanych z wszystkimi dziedzinami sztuki oraz inne o charakterze kulturotwórczym. Najważniejsze, by angażowały do wspólnego działania mieszkańców i mieszkanki wrocławskich osiedli! Szczególnie istotne jest dla nas wsparcie osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z działalnością tego typu. W programie mogą wziąć udział pełnoletnie osoby fizyczne oraz nieformalne grupy osób fizycznych (powyżej 7. roku życia) z dorosłym przedstawicielem. Co ważne, nie trzeba posiadać meldunku na terenie miasta – wystarczy chcieć działać w jego granicach.

W Mikrograntach istotna jest decentralizacja, dlatego zachęcamy do organizowania wydarzeń poza ścisłym centrum Wrocławia, czyli osiedlem Stare Miasto. Aktywnie budujemy sieci współpracy między różnymi podmiotami życia społecznego i mapujemy inicjatywy o wspólnych celach, obejmujące podobne działania w różnych lub tych samych obszarach miasta.

Maksymalna kwota wsparcia finansowego dla pojedynczego projektu to 5 000 zł brutto. Oprócz tej kwoty można liczyć na nasze wsparcie w kwestiach organizacyjnych np. w działaniach administracyjnych, prawnych, logistycznych lub promocyjnych.

Kontakt:
mikrogranty@instytutkultury.pl
+48 71 712 75 72

Obserwuj program w mediach społecznościowych:

Aktualności / Mikrogranty

Znamy wyniki majowego naboru do Mikrograntów! 

Po kilkudniowych posiedzeniach komisji, wiemy już, które projekty zostaną zrealizowane latem we Wrocławiu. Odkrywanie historii osiedli i kreatywne działania w duchu zero waste, taneczne, dźwiękowe, a nawet cyrkowe warsztaty i wreszcie bliskie spotkania z naturą – tego sezonu czeka nas w mieście wiele wspaniałych, sąsiedzkich wydarzeń!   

68 pomysłów na wydarzenia w mieście! 

Zamykamy drugi w tym roku nabór wniosków do Mikrograntów. Od 1 do 15 maja można było składać swoje propozycje cyklicznych wydarzeń, w których mieszkańcy i mieszkanki wezmą udział już tego lata. W ścieżce dla osób fizycznych i grup nieformalnych pojawiły się liczne zgłoszenia, które następnie przejdą do weryfikacji formalnej i oceny komisji. Zwycięskie inicjatywy poznamy […]

Zobacz wszystkie aktualności
Bądź na bieżąco!

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co się u nas dzieje, zapisz się do newsletera.